Cipzáros táska - kezdőknek
- Gyöngyi Fehérváry
- Oct 5, 2017
- 2 min read
Először is, a hivatalos neve húzózár - de ezt senki nem fogja használni köznyelven, csak maradjon itt bizonyítékként, hogy tanultam a szakmát.
Első lépések:
- vegyél egy anyagot, ami szerelem (méteráru, turi, saját használt cucc)
- legyen bélésanyag is, ami lehet vékony/ vastag - ha zsebes belsőt szeretnénk, akkor csakis ez (lelőhely lsd. előbb)
- legyen hozzá illő kelléked, pl. húzózár, díszítések (nekem bőr). Cipészeknél, rövidáru boltban sok kincset lehet találni!
- praktikus, ha használsz táskamerevítőt (vetex, vagy egyéb házi prkatika, pl. többen használnak felmosórongy/ mosogató stb. anyagokat - így mosható is marad a táska, és mégis tartást is adsz neki)
- legyen az anyaghoz illő cérnád
- nem árt egy varrógép sem, de persze neki lehet állni kézzel is

Műveleti sorrend:
1. Kiszabtam az anyagot; először a külsőt, aztán a belsőt és a bőrt.
2. A keményebb, jobb tartásért én rávasaltam vetexet az anyagomra, ezt mindenkinek ajánlom. Egyrészt nagyon könnyű vele dolgozni (a vasalót csak rajta kell tartani az anyagon 15 mp-ig, nem húzogatva és nem gőzölve!), másrészt jól tapad és könnyű varrni - vékonyabb anyagot is, például applikációnál.
3. Ha szeretnénk belső zsebet, azt most varrjuk fel a bélésre. Amennyiben zárható zsebet szeretnénk, mindenképp vastag anyag kell, és lehetőleg olyan, amit lehet vasalni is - olvadós anyagok kiesnek :( Ez viszont haladó történet, erről majd később!
4. Ezután jöhet a cipzár. Ezt több módon lehet beletenni, az egyszerűbb, ha rögtön az elején, amikor még semmi nincs összevarrva: Az összeállítás logikus, a belső oldalának széléhez a bélés szélét, a külső oldalához pedig a külső anyag színét csippentettem. A képen látszik.
Amikor már majdnem végig varrtam, a cipzárt le kell húzni addig, ahol már kész a varrás, mert a kocsi mellett nem megy el a sima talp.
Aztán le is kell vasalni jól, mindkét oldalon. Ez nagyon fontos lépés, mert fixálja a varratot!

5. A bőr díszítést ezen a ponton lehet felvarrni az anyag színére. Lehet vékonyan olajozmni, vagy zsírpapírt használni fölé, ha nincs megfelelő talp (teflon). De bőrvarrócérna és tű mindenképp legyen!
6. Majd következik a bélés összevarrása úgy, hogy alul hagyunk egy kis helyet lukasan, amin majd az egész táskát kiforgatjuk. Vasalás. A cipzár is legyen félig nyitva! :)
7. Ezután következik a külső anyag összevarrása fonákoldalon. Ha szeretnénk rá később rárakható pántot, akkor kis füleket is most tudunk rávarrni (az anyagszélre illesztve, ahogy itt is). Vasalás, majd jöhet a kiforgatás.
8. A végén stafírozó öltéssel bevarrjuk a lukat, és kész a táskánk!
További ötletekért nézd meg Pinterest oldalam:
https://hu.pinterest.com/fgyongyi82/bags/
Kommentare